Gradacje (masowe pojawy) owadów żerujących na drzewach są stałym zagrożeniem nie tylko karkonoskich lasów. W sytuacji , gdy w drzewostanach Karkonoskiego Parku Narodowego wciąż dominuje świerk, problem opanowania rozwoju kornika drukarza, głównego sprawcy zamierania drzew, będzie nadal aktualny.
Aby kontrolować stan zdrowotny drzewostanów i jednocześnie skutecznie ograniczać gradację kornika drukarza, służby terenowe KPN prowadzą ciągłe obserwacje stanu populacji tego gatunku owada. Polegają one m.in. na inwentaryzacji posuszu , wyznaczaniu drzew trocinkowych, wykładaniu pułapek feromonowych oraz pułapek klasycznych. Pułapki klasyczne to nic innego jak ścięte drzewa bądź wykorzystane do tego celu złomy lub wywroty. W sposób naturalny wabią kornika, który zasiedla podkorową warstwę drewna. To właśnie one posłużą za pierwsze miejsca obserwacji rozwoju tego owada. Po spełnieniu swojej roli zostaną okorowane a kora zniszczona.
Mini słowniczek terminów leśniczych:
posusz - posusz to drzewa zamierające lub całkowicie zamarłe na skutek żerowania kornika lub innych gatunków owadów, rozwoju grzybów patogenicznych, a także długotrwałego działania takich czynników jak susza;
drzewa trocinkowe - są to drzewa, które są opanowywane przez owady rozwijające się pod ich korą. W przypadku np kornika drukarza, samce wgryzają się w korę drzew i zakładają pomiędzy warstwą kory i drewna tzw. komorę godową, czyli miejsce do odbycia godów ze zwabioną samicą. Przygotowując to miejsce samce usuwają trocinki przez otwór wejściowy na zewnątrz. Duża ilość trocinek na pniu i na ziemi u jego podstawy jest dość łatwa do wykrycia, a drzewa tak 'oznaczone' przez szkodnika zwiey drzewami trocinkowymi.
pułapki feromonowe - samce kornika drukarza przywabiają samice za pomocą specjalnego zapachu, zwanego feromonem. Są to swoiste 'perfumy' wydzielane ze specjalnych gruczołów, łatwo parujące i rozchodzące się na znaczne odległości. Są sygnałem chemicznym dla innych korników, że dane drzewo nadaje się do zasiedlenia.
pułapki klasyczne - ścięte drzewa przez dość długi czas wydzielają różne olejki eteryczne, które zwabiają korniki, gdyż są sygnałem, że dane drzewo nadaje się do życia dla tych owadów. Na leżących drzewach znacznie łatwiej jest określić, w jakim stadium rozwoju znajduje się populacja szkodnika. A przede wszystkim - czy larwy owada zaczynają zakładać kolebki poczwarkowe. Do tego momentu wszystkie drzewa stojące, na których stwierdzono obecność szkodnika, muszą być ścięte i okorowane w celu zabicia larw i poczwarek szkodnika.