Początek roku to dobry moment na podsumowanie tego co się działo w roku ubiegłym, dlatego więc warto spojrzeć na tematy badawcze realizowane na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego przez instytucje zewnętrzne w 2013 roku. W zeszłym sezonie wystawiliśmy 42 licencje na prowadzenie badań naukowych i 26 zezwoleń na prowadzenie ćwiczeń terenowych na terenie parku narodowego.
Tematyka projektów naukowych dotyczyła głównie botaniki (12 tematów), zoologii (5 tematów), geomorfologii i leśnictwa (po 4 tematy), klimatologii (3 tematy) oraz gleboznawstwa, geochemii i mykologii (po 2 tematy). Po jednym projekcie zarejestrowano w dziedzinie ekonomii, hydrogeologii, fizyki atmosfery, historii, lichenologii, paleogeografii, teledetekcji oraz reżyserii filmowej.
Tradycyjnie najwięcej badań naukowych prowadzili w Karkonoszach naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Uniwersytetów Przyrodniczych we Wrocławiu i Poznaniu. Pracowali tutaj także przedstawiciele Uniwersytetu Jagiellońskiego, Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz innych instytucji.
Wszystkim spóźnialskim przypominamy, że 31 stycznia minął termin nadsyłania sprawozdań z realizacji badań naukowych na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Prosimy o uzupełnienie zaległości.
Koordynacją badań naukowych na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego zajmują się pracownicy Stacji Monitoringowo-Badawczej KPN.