Opublikowano : 2011-12-28

Badania naukowe w KPN - podsumowanie roczne

Kończy się rok, kończy się sezon naukowy w Karkonoszach. Większość prac terenowych została już zakończona, prowadzone są jedynie badania związane z pokrywą śnieżną. Jeśli chodzi o badania naukowe to 2011 rok był – w stosunku do ostatnich lat – rekordowy. W Karkonoskim  Parku Narodowym wydano aż 59 licencji na prowadzenie badań naukowych na jego terenie. Większość projektów tradycyjnie dotyczyła botaniki i ekologii roślin (23), na kolejnych miejscach uplasowały się zoologia i ekologia zwierząt (7), geomorfologia (7) oraz klimatologia z meteorologią (6).  Cztery tematy badawcze dotyczyły geologii i hydrogeologii oraz leśnictwa, dwa gleboznawstwa, dwa turystyki oraz pojedyncze – ekonomii, mikologii, ochrony środowiska i historii górnictwa.

 W związku z zakończeniem większości prac terenowych do Karkonoskiego Parku Narodowego zaczynają spływać pierwsze sprawozdania z badan naukowych prowadzonych w 2011 roku. Niektóre są dla nas bardzo ciekawe. Dech w piersiach zapiera zwłaszcza dokumentacja fotograficzna projektu „Występowanie i zróżnicowanie genetyczne polskich populacji Isoëtes lacustris, zagrożenia oraz możliwości aktywnej ochrony ex situ i in situ”, która przedstawia podwodne zdjęcia Wielkiego Stawu. Ich autorem jest dr Piotr Dynowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Zapraszamy do ich oglądania.

 

Przypominamy, że ostateczny termin nadsyłania sprawozdań z badań naukowych prowadzonych w 2011 roku to 31 stycznia 2012 roku.