Nasz apel o zachowanie ciszy po zmroku dotyczy nie tylko fajerwerków. Będąc w górach, przemierzając szlaki turystyczne w porze nocnej przede wszystkim płoszycie i niepokoicie zwierzęta - nawet jeżeli wydaje Wam się, że jesteście cicho, zostawiacie swój ślad zapachowy, rozmowy, dźwięki marszu - wszystko to jest dla zwierząt obce i może powodować niepokój i stres.
Zima jest trudnym okresem dla naszych podopiecznych. Każdy z Nas jak jest głodny to ma pod ręką w swoim domu lodówkę, w której zawsze jest coś pożywnego do zjedzenia. Karkonoskie zwierzęta nie mają lodówek, no może z wyjątkiem sóweczki, która wykorzystuje dziuple i budki lęgowe do przechowywania upolowanych gryzoni na gorsze dni. Dla karkonoskich zwierząt każde spłoszenie to dodatkowy osłabiający wydatek energetyczny, który może oznaczać dla nich śmierć. Zdobywanie pokarmu w trudnych zimowych warunkach nie jest proste, tym bardziej jak jest przerywane ciągłym płoszeniem przez ludzi.
Pamiętajcie o tym, kiedy zapragniecie zejść ze szlaku i poobcować z pierwotną naturą ciesząc się dziewiczym śniegiem bez ludzkich śladów. Wasze z pozoru niewinne decyzje mogą mieć decydujący i czasami śmiertelny wpływ na to czy karkonoskie zwierzęta będą mogły cieszyć się nadejściem wiosny.
Podczas wędrówek podziwiajcie karkonoską zimę i uszanujcie zasady poruszania się w parku narodowym, a wszystkim mieszkańcom Karkonoszy będzie się żyło spokojniej i ciszej.
Przypominamy, że uprawianie turystyki na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego jest dozwolone wyłącznie w ciągu dnia (od wschodu do zachodu słońca), z wyjątkiem szlaków turystycznych komunikujących górskie schroniska z miejscowościami położonymi u podnóża Karkonoszy.
W naszych fotopułapkach coraz więcej takich ujęć.