Opublikowano : 2020-05-23

24 maja obchodzimy Europejski Dzień Parków Narodowych

Parki narodowe są  najwyższą formą ochrony przyrody w Polsce, zajmują jedynie 1% powierzchni Polski. Są one najcenniejszymi przyrodniczo obszarami gdzie chronimy dziedzictwo przyrodnicze oraz kulturowe, spotkamy unikatowe krajobrazy, zasoby przyrody ożywionej i nieożywionej. Karkonoski Park Narodowy wspólnie z pozostałymi 22 parkami w Polsce i 473 parkami w Europie obchodzi w dniu 24 maja Europejski Dzień Parków Narodowych. Obchodzimy go w rocznicę utworzenia pierwszego parku narodowego w Europie. Najstarszym europejskim parkiem narodowym jest szwedzki Sarek powołany 24 maja 1909 r. 
To święto nie tylko parków narodowych, ale też wszystkich turystów zakochany w naszej rodzimej przyrodzie, szanujących jej piękno i doceniających wartości i rozumiejących potrzebę jej ochrony. W tym dniu,  karkonoskie ośrodki edukacyjne zwykle otwierają się dla turystów w sposób szczególny, ukazując unikatowość karkonoskiej przygody oraz umożliwiając Wam poznanie jej tajników wspólnie z pracownikami Karkonoskiego Parku Narodowego. Z racji na obecną sytuację i brak możliwości bezpośredniego spotkania z Wami, przesyłamy tą zdalną drogą życzenia, przepięknych i wyjątkowych wędrówek po karkonoskich szlakach.

Świętujmy razem chłonąc szum wiatru, promienie słońca, śpiew ptaków, podziwiając krajobrazy i magiczną różnorodność biologiczną Karkonoszy.  Okres izolacji i ograniczeń związanych z epidemią COVID-19 ukazały nam jak wyjątkowa jest przyroda Karkonoszy i jak wielkim wyzwaniem jest ochrona jej zasobów. Życzylibyśmy sobie abyście Wy turyści wspierali nas w tej niełatwej misji!
Do zobaczenia na szlaku! Wędrujcie bezpiecznie.