Opublikowano : 2022-11-22

Warunki na szlakach w Karkonoszach

22.11.2022
ZOSTAŃ NA SZLAKU - TO PROSTE!

Warunki na szlakach w Karkonoszach są już zimowe, jest śnieg, szlaki mogą być zlodzone. Dlatego też pamiętamy o odpowiednim ubiorze i przygotowaniu do wędrówki w warunkach zimowych - do plecaka wracają raczki, kije, ciepłe rękawiczki i czapka oraz kurtka chroniąca przed niską temperaturą oraz wiatrem. Pamiętamy też o naładowanym telefonie, mapie oraz prowiancie.
Dni są już wyraźnie krótsze zatem na szlak należy wyruszyć odpowiednio wcześnie i zaplanować trasę tak, aby dotrzeć w doliny lub do schroniska o odpowiedniej porze - zmierzcha już ok. 15.30.

Prognozowane ostrzeżenia meteorologiczne w powiecie karkonoskim można prześledzić na stronach IMGW PIB.

Prosimy o śledzenie alertów pogodowych, które przychodzą na telefony komórkowe! 

Prosimy Was o respektowanie zasad przebywania na terenie KPN. Dziękujemy, że zabieracie swoje smieci z terenu Parku. 

Przypominamy:

Turystom wędrującym z psami przypominamy o obowiązku pobrania w punkcie kasowym darmowej wejściówki dla psa oraz o przestrzeganiu zakazów wędrowania z psem na wybranych szlakach. Psie informacje znejdziecie TUTAJ
 
W przygotowaniu do wędrówek górskich może pomóc poniższa lista :) oraz ulotka, którą opracowaliśmy wspólnie z kolegami z KRNAP oraz GK GOPR
 1. Zaplanuj trasę wycieczki.
 2. Sprawdź prognozę pogody!
 3. Pamiętaj o odpowiednim obuwiu i ubiorze, kurtce chroniącej przed wiatrem i opadami, rękawiczkach i czapce. Zabierz kije trekingowe i raczki.
 4. Zabierz ze sobą ciepły napój, prowiant dający energię.
 5. Naładuj telefon, zabierz power bank, do plecaka spakuj czołówkę (sprawdź czy działa!).
 6. Planuj wycieczki uwzględniając doświadczenie w wędrowaniu po górach. Zawsze miej w plecaku papierową mapę - ona się nie rozładuje!
 7. Pamiętaj o zasadzie, że w warunkach gęstej mgły i ograniczonej widoczności o przebiegu szlaku informują tyczki. 
 8. W przypadku silnego wiatru unikaj przebywania na terenie leśnym ze względu na zagrożenie łamiącymi sie konarami drzew, gałęziami lub drzewami.
 9. W przypadku załamania pogody, próbuj znaleźć bezpieczne schronienie np. w schronisku.  
 10. W góry nie wychodź bez aplikacji RATUNEK na telefonie i bez sprawdzenia pogody na stronie Grupy Karkonoskiej GOPR
 11. Jeśli wybieracie się szlakami na czeską stronę, warto zainstalować w telefonie aplikację Zachranka odpowiednik polskiej aplikacji Ratunek. Instrukcja używania "Zachranki" jest na https://www.youtube.com/watch?v=QJRK8Y8-JjEWarto pamiętać również, że akcje ratunkowe po stronie czeskiej są płatne i kupić przed wyjazdem odpowiednie ubezpieczenie.
 12. Na terenie KPN wędrujemy tylko od świtu do zmierzchu - zwierzęta Karkonoszy dziękują Wam za poszanowanie tej zasady i umożliwienie im spokojnego nocnego życia.


Informacje o szlakach w KPN znajdziecie na stronie https://www.kpnmab.pl/ostrzezenia 
Wędrujcie bezpiecznie!

 
          

                        


Źródło:
Dane meteo: GOPR.org, oraz IMGW PIB