Opublikowano : 2015-09-21

Piknik pod Chojnikiem już za nami…

W minioną sobotę (12.09.) delektowaliśmy się ostatnimi dniami lata na Pikniku pod Chojnikiem. Pogoda była prawdziwie letnia a moc przygotowanych atrakcji zachęcała do miłego, aktywnego i połączonego ze zdobywaniem wiedzy o przyrodzie Karkonoszy spędzania czasu.

Piknik rozpoczął się o godzinie 14.00 otwarciem wystaw „Rośliny Karkonoszy” i „Grzyby Karkonoszy”, przygotowanych w ramach projektu „Comenius viridis” Karkonoskiego Parku Narodowego współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013. Zdjęcia prezentowane na wystawach zostały wybrane w ramach otwartego konkursu fotograficznego.

Następnie wyruszyły wycieczki przyrodnicze dla wszystkich chętnych – na Chojnik (prowadzona przez Marzenę Ratajczak wspólnie z Dariuszem Żmurko), oraz z kijkami Nordic Walking (rozgrzewka prowadzona przez Małgorzatę Szczyburę, na trasie prowadził dyrektor Parku Andrzej Raj). Trzecią grupę wędrowców, ale za to i najważniejszą stanowiły dzieci z naszych lokalnych domów dziecka, prowadzone przez Krzysztofa Krakowskiego i Leszka Skrętkowicza. Specjalnie dla nich zarezerwowaliśmy najlepszych edukatorów. Darmowe zwiedzanie ruin średniowiecznego zamku Chojnik zapewnił Kasztelan Chojnika Andrzej Ciosański.

Na terenie pikniku na uczestników festynu czekało wiele specjalnych atrakcji. Na ścieżce zmysłów ochotnicy poznawali różnorodność faktur pod bosymi stopami, można było także zobaczyć las karkonoski w miniaturze. Na stanowisku szkółkarskim wszyscy chętni mogli samodzielnie przygotować sadzonkę kosodrzewiny, którą następnie mogli zabrać ze sobą. Straż Parku prezentowała sprzęt służący bezpieczeństwu w górach, a stojący obok quad Straży był dużą atrakcją dla młodych uczestników festynu. Mali i duzi artyści brali udział w warsztatach malarskich, organizowanych przez pracowników Domu Kultury Muflon w Sobieszowie oraz pracowników Parku. Swoją wiedzę w licznych konkursach, grach i zabawach można było sprawdzić (i zdobyć) na stanowiskach edukacji, w tym na stoisku „Pszczoła” gdzie wraz z Pszczelarzem pracownik Parku zaznajamiał wszystkich zainteresowanych z tajnikami powstawania miodu i roli pszczół, jakie pełnią w naszym środowisku. Dzięki wolontariuszkom z Chin, odbywającym wolontariat w Parku każdy mógł także otrzymać na ozdobnej kartce wykaligrafowane swoje imię w języku chińskim. Wielką popularnością wśród najmłodszych cieszył się konik Lusia ze stacji w Rybnicy, na którym maluchy mogły odbyć krótką przejażdżkę pod nadzorem instruktorów. Na stanowisku geologicznym można było podziwiać niesamowity świat minerałów Karkonoszy i okolic, poszukać skarbów ukrytych w piasku i wziąć ze sobą na pamiątkę piękny minerał. Wielkim zainteresowaniem, szczególnie dzieci, cieszyło się także stanowisko Straży Miejskiej, gdzie maluchy mogły m.in. przejechać się małymi pojazdami po przygotowanej trasie ucząc się reguł ruchu drogowego. Na pikniku nie zabrakło także znakomitych kozich serów z Koziej Łąki w Łomnicy, chlebów z piekarni UliJanka, ekologicznych warzyw i owoców ze szklarni w Sobieszowie oraz smacznych ciast pieczonych m.in. przez panie z Zespołu Aktywności Społecznej w Sobieszowie. Na głodnych czekało stoisko baru „Tramp” w Sobieszowie, oferujące ciepłe dania i napoje. Można też było samemu upiec kiełbaskę na specjalnie do tego celu przygotowanym miejscu na ognisko.

Podczas pikniku zostały ogłoszone wyniki konkursu „Moje Karkonosze – mapa małego przyrodnika” Zwycięskie prace zostały wykonane przez uczniów szkół podstawowych:
I miejsce – SP nr 10 w Jeleniej Górze
II miejsce – SP im. Marii Konopnickiej w Sosnówce
III miejsce – SP nr 3 im. Józefa Gielniaka w Kowarach
wyróżnienie – Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Jeleniej Górze
wyróżnienie – SP nr 11 w Jeleniej Górze
Kulminacyjnym momentem festynu był spektakl „Wielki Teatr Legend Karkonoszy przygotowany przez Zdrojowy Teatr Animacji w Jeleniej Górze.

W sukces organizacyjny całego przedsięwzięcia miały swój udział następujące organizację, na ręce których pragniemy złożyć najserdeczniejsze podziękowania:
1. Transgranicznemu Centrum Turystyki Aktywnej – Panu Zbigniewowi Stępniowi za udostępnienie infrastruktury i aktywne włączenie się w organizację Pikniku.
2. Kasztelanowi Jędrkowi Ciosańskiemu – za nieodpłatne wpuszczenie dzieci z Domów Dziecka na swój Zamek Chojnik.
3. Domu Kultury „Muflon” z Sobieszowa i super ekipie za przygotowanie bardzo ciekawych warsztatów plastycznych, zabaw, gier i quizów.
4. Stajni Rybnica i konikowi Lusia za super atrakcję, jaką była szczególnie dla dzieci przybyłych na nasz Piknik.
5. Panu pszczelarzowi Janowi Dąbrowskiemu za udział i fachową wiedzę z zakresu hodowli pszczół oraz za pyszny miodek.
6. Firmy Usługowo-Handlowej „TRAMP” za ufundowanie dla dzieci z domów dziecka pajd ze smalcem.
7. Norbertowi Kwiatkowskiemu za ufundowanie pięknych minerałów dla uczestników Pikniku.
8. Straży Miejskiej z Jelenie Góry – Panu Grzegorzowi Rybarczykowi za organizację Miasteczka Ruchu dla najmłodszych oraz rozmaite gry i zabawy, jakie towarzyszyły Miasteczku a przede wszystkim za 1000 uśmiechów jakie rozdał w ten dzień wszystkim uczestnikom Pikniku!
9. Zespołowi Aktywność Społecznej Sobieszów i Stowarzyszeniu Sympatyków Sobieszowa i Radzie Rodziców z SP 15 za aktywny udział w Pikniku.

Mamy nadzieję, że naszą pracą my „Parkowcy” mieliśmy okazję, chociaż w niewielkim stopniu podzielić się z naszymi mieszkańcami tym, czym zajmujemy się, na co dzień, czyli edukacją, ochroną przyrody i udostępnianiem Parku!

Już za rok zapraszamy na kolejny już III Piknik pod Chojnikiem!